Как да приготвим домашна храна за кученцето ни

куче храна Снимка: iStock

Д омашно приготвената храна за кучета може да ви спести малко пари и да ви позволи да създадете индивидуална диета, която отговаря на специфичните нужди на домашния ви любимец. Не бива да забравяме обаче, че всички подрастващи четириноги се нуждаят от добре балансирано меню. Тук именно идва трудната, за някои – дори непосилна задача. 

Ако сте решили да давате на кученцето си с домашно приготвена храна или искате да я включите на ротационен принцип към менюто му (много хора са против това домашният им любимец да консумира само гранули или консерви, например), това изисква известна ангажираност от ваша страна. Важно е да се уверите, че разполагате с достатъчно време, за да приготвите храната правилно. Има и още някои неща, които е добре да имате предвид, преди да се захванете с изготвянето на този тип меню за косматия си другар.

куче хранаСнимка: iStock

Често срещани грешки при приготвянето на домашна кучешка храна, които да избягвате

Ако сте решили да приготвяте храната на домашния си любимец у дома, има някои неща, които трябва да имате предвид. А ето и някои от нещата, които е желателно да не правите:

Dogsandcats.bg
  • Използване на непроверени източници

За съжаление, в интернет има много неадекватни и понякога – дори опасни рецепти за домашно приготвена храна за кучета. Голяма част от тях не са добре балансирани и в дългосрочен план могат да причинят дефицити или излишъци на определени хранителни вещества в диетата на четириногия ви другар. За да избегнете подобен сценарий, специалистите на Американския киноложки клуб да сте прецизни в избора си на рецепти, най-вече от онлайн източници. Някои така наречени „експерти по хранене“ всъщност са без подходящо обучение и подготовка, а съветите им могат да причинят повече вреда, отколкото полза. 

  • Приготвяне на небалансирани ястия

Когато не приготвяте добре балансирани ястия, които са индивидуално насочени, за да покрият нуждите на домашния ви любимец, това има своята цена. Хранителните дефицити или излишъци могат да доведат до определени заболявания, включително недохранване или затлъстяване, а в някои случаи могат да бъдат фатални за четириногия ви другар.

куче хранаСнимка: iStock

Всяко от (приблизително) 40-те основни хранителни вещества, необходими на кучетата, има своята специфична роля. Когато те се предоставят в неадекватни концентрации, функцията не е оптимална, а това неминуемо ще се отрази на общото здравословно състояние на животното. Идентично, излишъкът от хранителни вещества също може да причини заболяване. Въпреки че въздействието на недобре балансираната диета може да е леко и дори да не го забележите веднага, в дългосрочен план тези проблеми могат да бъдат много сериозни. 

  • Използване на опасни или нездравословни съставки

Има голямо разнообразие от нездравословни и опасни храни, които трябва да избягвате, когато приготвяте храна за домашния си любимец. Потенциално токсичните съставки включват шоколад, ксилитол, авокато, грозде, стафиди, лук, чесън и ядки от макадамия. Вижте още за това кои храни не бива да давате на четириногия си другар тук.

  • Избиране на неясни или непълни рецепти

Повечето общи рецепти предоставят неясни инструкции за съставките или приготвянето им. Това оставя собственика сам да тълкува какъв вид месо да използва или коя добавка да прибави. Вместо да импровизирате, по-важно е да задавате въпроси на ветеринарния си лекар, когато се колебаете. По този начин ще можете да разберете въздействието, което алтернативните съставки могат да имат върху домашния ви любимец.

куче хранаСнимка: iStock

Разбиране на въздействието на диетичните промени при домашните ни любимци

В идеалния случай, когато създавате персонализирана рецепта за домашния си любимец, това следва да се случва под ръководството на сертифициран ветеринарен диетолог. Трябва да се имат предвид някои фактори като хранителната история на кучето, теглото и цялостното му здраве. За да сте сигурни, че храната, която въвеждате, ще има желаното въздействие, трябва да наблюдавате поведението на питомеца си и потенциалните промени в здравословното му състояние.

Подготвянето на подходящо меню за кученца е нещо повече от просто хранене с достатъчно богата на калории храна. 

Необходимо е да се намери правилния баланс на протеини, мазнини и калории, като същевременно диетата да съдържа правилните и необходими витамини и минерали за животното.

Как да приготвите домашна храна за кученцето си

Като цяло, кученцата се нуждаят от около два пъти повече калории на ден, в сравнение с по-възрастните четириноги. На база последни проучвания и препоръки на ветеринарни лекари, ориентировъчно, кученце с тегло около 10 кг, което се очаква да тежи между 15 и 20 кг в зряла възраст, трябва да приема около 990 калории на ден. В допълнение, кутретата се нуждаят от повече протеини, мазнини, витамини и минерали в сравнение с възрастните четириноги.

куче хранаСнимка: iStock

Домашната диета за кученца трябва да съдържа правилния баланс на:

  • Протеини като пилешко, пуешко, риба, крехко говеждо
  • Въглехидрати като ориз, паста, картофи
  • Зеленчуци като грах, зелен фасул, моркови
  • Мазнини, често под формата на растително масло
  • Витамини/минерални добавки (закупени от реномирана компания, желателно – по съвет на ветеринар)

След като сте избрали рецепта, идва време да я приготвите за вашето куче. Много собственици, които предпочитат домашно приготвените диети, си създават редовен график, като отделят време седмично или месечно за приготвяне и разпределяне на порциите. 

Храната може да се приготвя в по-големи количества и да се разпределя в кутии/контейнери. За ваше удобство (а и пести време!), можете да съхранявате ястията замразени за няколко месеца или в хладилник, но за не повече от 5 дни. Когато предварително подготвените запаси свършат, е време да направите нова партида. А ако искате максимално разнообразна диета, можете едновременно да сготвите няколко ястия, водейки се от цветен код по съставките, редувайки различни рецепти.

куче хранаСнимка: iStock

Не забравяйте да увеличавате порциите по подходящ начин, докато вашето кученце расте. Най-добре е да го претегляте всяка седмица или две, до навършване на една годинка, за да сте сигурни, че приема правилното количество калории. 

Готвени срещу сурови диети за кученца

Няма съмнение, че домашно приготвената храна за кученца може да бъде една здравословна алтернатива, когато се отделя време, за да се приготви правилно. Но какво да кажем за суровата храна?

Около диетите, основани на сурова храна за кучета, има много спорове. Някои специалисти предупреждават за рисковете от опасни патогени, съдържащи се с в месото, което не е преминало термична обработка. Други пък са на мнение, че този тип хранене има своите ползи, главно при по-възрастните четириноги. 

Що се отнася до малките кученца обаче, специалистите се обединяват около тезата, че суровата храна може да бъде опасна за тях, тъй като подобно на децата, и кутретата все още нямат силна имунна система, за да се борят с потенциалните патогени, съдържащи се в нея.

куче хранаСнимка: iStock

Въпреки това, ако смятате, че можете безопасно да се справите със суровата храна и сте готови да поемете рисковете, обсъдете с ветеринарния си лекар преминаването към сурова храна. Добре е това да се случва постепенно – в началото можете да изберете комбинация между варени и сурови храни, за да видите как ще се чувства и самото животно.

Добра идея ли е домашната храна за кучета?

Ако обичате да готвите за себе си или семейството си всеки ден, добавянето на още един космат член към вашата рутина за приготвяне на храна може да не изглежда особено предизвикателство. Въпреки това е важно да разберете, че храненето на домашния ви любимец с домашно приготвени ястия не е толкова просто, колкото да му дадете част от вашата вечеря. Кучетата имат специфични хранителни нужди и осигуряването на правилното им съотношение в диетата им е от съществено значение. 

Много стопани на четириноги избират домашно приготвената храна за кучета, за да имат пълен контрол върху това, което питомците им ядат и се наслаждават на процеса на готвене, което подсилва връзката с домашния им любимец.

Това обаче не е решение, което трябва да се вземе с лека ръка, тъй като отнема много работа, време и подготовка. Ако възнамерявате да приготвяте храна за кучето си, важно е да обсъдите дългосрочните здравни последици с ветеринарния си лекар. Специалистът ще може да ви посъветва или одобри определени домашни рецепти.

куче хранаСнимка: iStock

Здравословно ли е да готвим за кучето си?

Домашно приготвената храна за кучета, която съдържа основните хранителни вещества и правилното съотношение на съставките, е чудесен вариант за повечето кучета. Въпреки това няма научни доказателства в подкрепа на това, че домашно приготвената храна е по-здравословна от висококачествената търговска. Има обаче някои предимства, за това и някои собственици на домашни любимци предпочитат сами да приготвят менюто на питомците си.

Какви са ползите от приготвянето на домашна храна за кучета?

  • Контрол върху диетата на домашния ви любимец

Когато приготвяте храната на кучето си у дома, вие имате пълен контрол върху това, което влиза в стомаха му. Нещо, което е особено полезно за четириноги, които страдат от алергии, специфични здравословни проблеми или имат придирчиви хранителни навици. Знаейки точно какви съставки има в храната на кучето, вие можете да гарантирате, че то не е изложено на нищо, което да предизвика реакция или да влоши дадено състояние.

куче хранаСнимка: iStock

  • Разнообразие от пресни съставки

Вместо някои преработени търговски храни на пазара, можете да предложите на животното разнообразие от прясно месо и зеленчуци, които да си набавите сами. 

  • Насочена спрямо индивидуалните нужди на кучето ви

Едно от най-големите предимства на домашно приготвената храна за кучета е възможността да приспособите диетата към специфичните нужди на кучето си. Независимо дали домашният ви любимец се нуждае от регулиране на теглото, има диетични алергии или просто предпочита определени вкусове, можете да персонализирате храната му според това. Този индивидуализиран подход може да бъде особено полезен за справяне със здравословни проблеми и осигуряване на оптимално хранене.

Има ли странични ефекти от домашно приготвената храна за кучета?

Основното предизвикателство при приготвянето на домашна храна е постигането на добър баланс. Според последни проучвания, около 95% от домашно приготвените диети имат дефицит на поне едно основно хранително вещество. 

куче хранаСнимка: iStock

Включването на добавки към домашно приготвената кучешка храна прави ли я пълноценна и балансирана?

Стопаните на домашни любимци често смятат, че включването на добавки към диетата на кучето ще осигури хранителните вещества, които липсват в нея. Въпреки че на теория звучи добре, нещата не стоят точно така, тъй като няма доказателства, че осигуряването на разнообразие от съставки е надежден начин да постигнем добър баланс в храненето на питомеца си.

Хранителните дефицити водят до различни болести. Те се развиват бавно и понякога преди външните признаци да бъдат забележими ситуацията може да е доста сериозна. Компаниите за комерсиална храна за кучета наемат експерти, за да гарантират, че продуктите им са хранително пълноценни и балансирани – задача, която може да бъде трудна за стопаните на домашни любимци.

куче зима хранаСнимка: iStock

Рискове при приготвянето на домашна кучешка храна

  • Недостатъчно протеини

Кучетата се нуждаят от различни незаменими аминокиселини в диетата си. Разчитането само на един източник на протеин може да доведе до непълен аминокиселинен профил, което да лиши кучето ви от критични хранителни вещества.

  • Дисбаланс на калций и фосфор

Неправилният баланс на калций и фосфор може да доведе до проблеми с костите и ставите, особено при кутрета или кърмещи кучета.

  • Недостиг на витамини

В домашните диети често липсват адекватни нива на витамини A, D и B комплекс, които са от съществено значение за цялостното здраве на четириногите.

  • Микробно замърсяване

Неправилното боравене с храна може да доведе до замърсяване, което представлява риск за здравето на вашето куче.

  • Контрол на порциите

Осигуряването на правилните размери на порциите е от решаващо значение, за да избегнете недохранване или прехранване.

куче кражба хранаСнимка: iStock

Кога не се препоръчва домашно приготвена храна за кучета?

  • Бременни кучета

Бременните и кърмещите кучета имат уникални диетични изисквания, които може да ви е трудно да покриете с рецепти, намерени в интернет.

  • Кученца под една годинка

Храненето на малките кученца също е специфично. Важно е да знаете, че ако не получават подходящото количество калций и фосфор, това може да доведе до значителни костни аномалии. 

Кои са най-добрите рецепти за домашна храна за кучета?

Ако имате желание сами да приготвяте храната за домашния си любимец, намерете проверени рецепти от надеждни източници, за да сте сигурни, че ястието ще е добре балансирано. 

В заключение, макар че домашно приготвената храна не е непременно по-добра от висококачествената търговска формула, тя е предпочитан вариант за много стопани на домашни любимци. Много собственици се наслаждават на процеса на готвене за своите питомци и ценят да знаят точно какво попада в купичките им. Ако решите да заложите на такава диета и за вашето куче, важно е да откриете точните рецепти, за да сте сигурни, че менюто на четириногото е добре балансирано и питателно. 

куче проси хранаСнимка: iStock

 

 

Виж още